Шумська районна державна адміністрація
47100, м.Шумськ, вул.Українська, 59
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Корисні посилання

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/posilbody/prezident.gif 

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/uk.gif

На головну / Відділ культури і туризму

Шумський районний краєзнавчий музей


Створений у 1985 році. Експозиція музею складається із чотирьох відділів: природи, давньої, нової і новітньої історії та сьогодення.

Музей запрошує у захоплюючу мандрівку експозиційними залами, де для огляду відвідувачів виставлено більше двох тисяч експонатів основного фонду, а всього музейна скарбниця налічує понад одинадцять тисяч одиниць фондового матеріалу.

P1510968

Побут наших краян

У сиву давнину, овіяну легендами, сягає багатовікова історія Шумська, який розкинувся на правому березі річки Вілія. Шумськ належить до числа міст історичне коріння яких бере початок з часів утворення Київської Русі і зародження української державності. Шумськ – одне з найстаріших міст Волині, друге за віком поселення Тернопільщини, розташоване в одному з наймальовничіших її куточків. Писана його історія бере початок з 1149 року.

jkl

Природа рідного краю

Оглядаючи музейну експозицію можна побачити цікавий матеріал про перебування в краї князів Романа Мстиславовича, Данила Галицького, Василька, шумського володаря Інгваря Ярославовича, його відомих нащадків – мудру Гремиславу і Саломею, яка канонізована римо-католицькою церквою, пройнятися гордістю за наших нескорених пращурів, які вистояли в борні з монголо-татарськими поневолювачами, подивуватися міцності Данилового граду, зачудуватися обрисами старої церкви Симеона Стиліта, князівського палацу і самого міста Шумська ХІІІ століття, що мало за честь бути столицею удільного князівства.

                         

IMG_0004

Відділ давньої історії

 

Картина місцевого художника Володимира Нікульшина «Шумськ ХІІІ століття», фото Хреста, що значить місце храму святого Симеона, в урочищі «Соснина» на місці давнього городища, літописна історія Шумська, зразки культур лійчастого посуду, лендельської, трипільської, культур шнурової кераміки, кулястих амфор, скіфського періоду, кераміка давньоруської культури дає можливість кожному відчути подих минувшини, поринути у глибину віків.

Не лише Шумську судилось мати багату минувшину. Вражає історія багатьох сіл Шумського району...

В 1996 році на горі Уніяс, неподалік села Антонівці під час археологічних розкопок було знайдено унікальні речі – дуже ранні матеріали ІХ – Х ст., а також цікава знахідка ХІV століття – срібний перстень – печатка з вирізьбленим вершником «Юрієва печать», що вірогідно належав онуку Данила Галицького. Фото знахідок, що не мають аналогів на пострадянському просторі пропонуються для огляду  відвідувачів.

IMGhjm

Відділ нової історії

 

jil;

Розвиток освіти на Шумщині ( кінець ХІХ  поч. ХХ ст.)

Шумщина – відомий центр духовного розвитку, має давні культурно-просвітні корені. Ще в 1619 році мандрівний друкар Кирило Транквіліон Ставровецький видав книгу «Євангеліє Учительноє».

З Шумськом пов’язано ряд імен визначних громадсько-політичних і культурних діячів України: Василь Суразький – редактор «Острозької Біблії», Гуго Колонтай – просвітитель, автор польської конституції 1791 р., Костянтин Ігельстром – борець за скасування кріпосного права, Хрисан Сакович – вчитель і священник, автор «Хресної пісні». Всі вони достойники руської землі, самоцвіти Волинського краю, народні просвітителі займають чільне місце в експозиції музею.

Нелюдські страждання, сльози і смерть, втрати і руйнування принесла шумчанам Друга Світова війна. До цього часу в музеї збереглася листівка, виготовлена Анатолієм Стихальським і відправлена братові Вадимові, який перебував на примусових роботах в Німеччині. На ній – квіти – символ рідної землі. Вадим Анатолійович беріг її всі роки у неволі і щасливо повернувся до отчого дому. Ця листівка, що знаходиться у вітрині відділу новітньої історії –оберіг що зберіг життя, бо в ньому коріння та життєдайна сила роду, братерське благословіння.       

 «Сповіддю живого вогню» відгукнувся на варварське знущання фашистського ката над мирним населенням Стіжка, 53 жителі згоріли живцем у вогні.

Мешканці району чинили відчайдушний опір загарбникам. В краї діяли антифашистські групи, партизанські загони.

У двобій з гітлерівцями вступили загони УПА. Село Антонівці стало центром повстанської республіки УПА.

Макет криївки, що давала прихисток воякам УПА, їхні особисті унікальні речі, документи, фото, що знаходяться в експозиції наближають відвідувачів до усвідомлення духу жертви, посвяти й любові до рідного краю цих сміливих людей.

Вихідці з Шумщини брали участь у всіх вирішальних операціях на фронтах Другої Світової, пройшли пів-Європи, визволяючи світ від коричневої чуми.

В складі Червоної Армії визволяв рідну Україну від нацистів уродженець Загаєць, командир дивізії, полковник, Герой Радянського Союзу Григорій Шостацький.

Житель Шумська Димченко Іван Степанович був учасником славетного Параду Перемоги 1945 року в Москві.

Про героїзм наших земляків, бойові звитяги, тяготи воєнної пори розповідають фото, документи, речові матеріали, нагороди учасників бойових дій, фрагменти зброї.

 

IMG_0001

Колекція вишитих рушників ( кінець ХІХ  поч. ХХ ст.)

 

Шумськ – осередок культури, освіти, спорту. З кожним роком багатшають його мистецькі традиції. Вже сьомий рік поспіль збирає своїх прихильників мистецько-краєзнавчий фестиваль «Братина». Розвиток народного мистецтва краю – у світлинах музейної експозиції. Доповнює її викладка поетичних і прозових доробків наших земляків.

Знайомство з широкою палітрою творчості Великого Метра української музики, лауреата Шевченківської премії, художнього керівника Буковинського ансамблю пісні і танцю, який протягом десятків років ніс високу національну культуру в делекі світи, уродженя загаєць Андрія Кушніренка, молодими талановитими земляками трубачем Андрієм Ільковим, оперною співачкою Світланою Декар, що гідно наслідують Великого Маестро є приємним і приносить велике задоволення.

Як і колекція картин і скульптур, подарована автором Сікорським Казимиром Броніславовичем, бувшим головним художником Тернопільського обласного драматичного театру.

Хтось з великих світу цього стверджував, що кожну справу в своєму житті потрібно робити, як останню тоді вона буде успішною. Саме так чинив Казимир Броніславович, створюючи образ на художньому полотні чи будуючи скульптуру, тому і результати його творчої діяльності вражаючі. Щоденно шумчани споглядають творіння його золотих рук і великої душі, щедрий дарунок нашому місту – пам’ятник Великому Кобзарю, з історією створення якого можна познайомитись в експозиції.      

Увагу відвідувачів музею привертає герб Шумська створений на конкурсній основі місцевим художником Володимиром Нікульшином. Окрім герба Шумськ має свій гімн.

 

Шумський краєзнавчий музей запрошує оглянути експозицію з екскурсійним обслуговуванням

щоденно (крім понеділка і суботи) з 9 до 17 години.

Контактний телефон (03558) 2 01 71.

Адреса: майдан Незалежності,9, м. Шумськ, Тернопільська область, 47100.

e-mail museum-shumsk@ukr.net

Директор музею Матвіюк Алла Іванівна.

При музеї працює відділ «Антонівецька республіка», який розташиваний у селах Стіжок та Антонівці Шумського району на історичному місці розташування Табіру Воєнної Округи УПА «Волинь-Південь». Щороку, в день Покрови, коли відзначається чергова річниця УПА, збираються тисячі людей, бо пам’ять про дні визвольних змагань, про синів України, що впали за її волю, вічна, як вічний народ.

SDC10789

Пам’ятний знак воїнам УПА на історичному місці табору

 

SDC10646

 

Адреса відділу : Шумський район с.Стіжок.

Завідувач відділу Кузьмич  Світлана Станіславівна.

Екскурсію можна замовити за телефоном 0984983238

Час для відвідувачів: 9.00 – 18.00; вихідні: субота, понеділок.
Інформаційні послуги

 

 

  

Актуальна тема

Дорожня карта щодо надання щомісячної адресної допомоги переселенцям для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг