Шумська районна державна адміністрація
47100, м.Шумськ, вул.Українська, 59
 
укр рус eng
Пошук
Розширений пошук

Корисні посилання

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/posilbody/prezident.gif 

http://www.oda.te.gov.ua/data/upload/content/main/ua/agolova/uk.gif

На головну / Відділ культури і туризму

Тилявський районний літературно-меморіальний музей Уласа Самчука


Музей Уласа Самчука розташований в мальовничому селі Тилявка Шумського району, де пройшли дитячі та юнацькі роки відомого українського письменника Уласа Самчука.

E:20170224_08нет.jpg

Керівництво музеєм здійснює директор

ПАНАСЮК Петро Дмитрович

Музей працює щоденно з 9.00 год. до 18.00 год.

Вихідні дні – субота, середа.

Із працівниками музею можна зв’язатися за телефоном (03856) 57-5-22.

 

Музей був створений у 1993 році, у 1994 році поповнився фондами музею-архіву  Уласа Самчука з м. Торонто (Канада). На даний час у фондах музею зберігається близько 5 тисяч експонатів.

Розміщений музей у приміщенні школи, площа залів музею становить 200 м.кв.

SDC10089

Відділі «Дитячі та юнацькі роки» експонуються зібрання 1905-1927 років.

Коротка анотація знайомить відвідувачів із минувшиною Дермані, який в історичних документах згаданий 30 вересня 1497 року як даровизна литовського князя Олександра Костянтинові Острозькому. Наприкінці XV ст; тут було побудовано монастир, який тривалий час був осередком культури, книгодрукування творцями якого були Іван Федорович Дем'ян Наливайко, Іван Борецький, Мелетій Смотрицький, інші просвітителі. Останній тут помер, що засвідчує меморіальна таблиця на дзвіниці монастиря.

Експоновано ряд фотографій з видами села, монастирськими будівлями. Троїцької церкви, в якій хрестили малого Уласа, приміщення школи, в якій він здобував ази науки. З родинних світлин подані портрети батька Олексія (1869-1937), мами Анастасії з роду Руда-Мартинюк (1880-1934). Хресними батьками Уласа були Макар Рудий та Домінікіл Лахман, що удовіднює копія метрики Троїцької церкви, видана У. Самчукові 5 травня 1943 року за підписом священика Кульчинського.

SDC10101

 

SDC10102

В експозиції залу кілька фото видів Тилявки, вулиці, яка й донині носить назву Дерманська, хати Самчуків, що побудована у 20-х роках XX століття і збереглися. На фасаді хати - меморіальна таблиця на честь Уласа Самчука який юнаком тут жив.

Пощастило відшукати світлину за 1926 рік, на якій сфотографовані більшість викладачів та 16 гімназистів випускного 1926-27 рік класу. Серед них - Улас Самчук. Пилип Мальченюк та Надія Стецюк, двоє останніх дожили до старості і чимало розповідали про Уласа Самчука, як і почаянин Олекса Волошин, якого, на жаль, на світлині немає Окрім цієї групової знимки подаємо в експозиції копію єдиного окремого фото Уласа датованого 1923 роком. Настінне мозаїчне панно відтворює картину тогочасного Кременця з його собором, церквами. Замковою горою, типами мешканців міста насамперед портретами гімназистів.

А ще посередині музейної кімнати стоять стіл, крісло, на спинці якого макет піджака гімназиста із відповідним номером на рукаві та емблема гімназії. Складається враження, що гімназист нещодавно був тут, готував уроки, а вийшов на хвильку перепочити.

 

У відділі «Празький період життя» висвітлюються початки його публіцистика у «Літературно-науковому віснику» та славнозвісні романи «Волинь», «Марія», «Кулак», «Гори говорять» та ін. Його участь у національно-визвольних змаганнях Карпатської України.

SDC10116

Відділ «Повернення Уласа Самчука з Європейської еміграції» розповідає про відвідини села Дермань, де народився письменник, села Тилявки, де пройшли його дитячі та юнацькі роки та міста Кременець. Публіцистична діяльність У.Самчука на посаді головного редактора часопису «Волинь» у Рівному 1941-1942 роках.

SDC10133

У відділі «Друга Європейська еміграція прозаїка» (1944-1948 роки) висвітлює експозицію про створення Мистецького Українського Руху (МУР), очільником якого був У.Самчук. У цей період були видані твори «Юність Василя Шеремети», «Морозів Хутір» та ін.

SDC10119

«Канадський» період

У відділі «Канадський» період висвітлює експозицію про життя  в Канаді. Основу експозиції складають та документи особисті речі Уласа Самчука у період життя в Канаді

SDC10110
Інформаційні послуги

 

 

  

Актуальна тема

Дорожня карта щодо надання щомісячної адресної допомоги переселенцям для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг